  • 4SVPC330MY
4SVPC330MY
advertisement
Manufacturer No:
4SVPC330MY
HK JDW NO:
590-4SVPC330MY
Datasheet:
4SVPC330MY
Purchasing and Inquiry
4SVPC330MY Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 2.63A @ 100kHz to power systems.There is a 21mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.A comp6nt with a pin number of 6 remains in place.To fully perform the function of 131.5mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.Moreover, the part has a dissipation factor 12 %.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
4SVPC330MY Features
2.63A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 21mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
4SVPC330MY Applications
Step5Bar-code shipping tag
4SVPC330MY
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SVPC
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    300μA
  • Ripple Current
    2.63A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    131.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.63A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    2.63A
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.3mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm