  • 4SVPS150M
4SVPS150M
advertisement
Manufacturer No:
4SVPS150M
HK JDW NO:
590-4SVPS150M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
4SVPS150M
Purchasing and Inquiry
4SVPS150M Overview
2.57A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.Electrical device with 22mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 128.5mA @ 120Hz so it is able to operate properly.URdc must be set to 4V for stable operation.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
4SVPS150M Features
2.57A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
4SVPS150M Applications
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
4SVPS150M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 4SVPS150M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    OS-CON™, SVPS
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.3mA
  • Ripple Current
    128.5mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    128.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.57A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6.6mm