  • 4SVPS33M
4SVPS33M
advertisement
Manufacturer No:
4SVPS33M
HK JDW NO:
590-4SVPS33M
Datasheet:
4SVPS33M
Purchasing and Inquiry
4SVPS33M Overview
Systems need 740mA @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.Electrical device with 200mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).This device requires a ripple current at low frequency to fully function.An operating voltage of URdc = 4V is required for stable operation.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
4SVPS33M Features
740mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 200mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
4SVPS33M Applications
Step5Bar-code shipping tag
4SVPS33M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 4SVPS33M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    OS-CON™, SVPS
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    1717
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.066mA
  • Ripple Current
    37mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    37mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    740mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.3mm