  • 4SXB150M
4SXB150M
advertisement
Manufacturer No:
4SXB150M
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-4SXB150M
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
4SXB150M
Purchasing and Inquiry
4SXB150M Overview
3A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.Electrical device with 13mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).The rated DC voltage (URdc) required for stable operation is 4V.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
4SXB150M Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 13mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
4SXB150M Applications
There are a lot of Rubycon 4SXB150M applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
4SXB150M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 4SXB150M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    PC-CON, SXB
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.024mA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    3A
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm