  • 5.0SMCJ13ATR
5.0SMCJ13ATR
advertisement
Manufacturer No:
5.0SMCJ13ATR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-5.0SMCJ13ATR
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 2862
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5.0SMCJ13ATR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    5.0SMCJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    14.4V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    233A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    21.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    13V