  • 5.0SMDJ40A
5.0SMDJ40A
advertisement
Manufacturer No:
5.0SMDJ40A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-5.0SMDJ40A
Datasheet:
5.0SMDJ40A
Description:
Quantity:
In Stock : 8912
Step5Bar-code shipping tag
5.0SMDJ40A
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Telecom
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Breakdown (Min)
    44.4V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    77.6A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    64.5V
  • Clamping Voltage
    64.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    40V
  • Peak Pulse Current
    77.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    40V
  • Max Surge Current
    77.6A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    44.4V
  • Reverse Breakdown Voltage
    44.4V