  • 5.0SMDJ40A-T7
5.0SMDJ40A-T7
advertisement
Manufacturer No:
5.0SMDJ40A-T7
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-5.0SMDJ40A-T7
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
5.0SMDJ40A-T7
Description:
Quantity:
In Stock : 14
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5.0SMDJ40A-T7
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    5.0SMDJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Telecom
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    77.6A
  • Clamping Voltage
    64.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    40V
  • Peak Pulse Current
    77.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    40V
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    46.75V
  • Reverse Breakdown Voltage
    44.4V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ