  • 5.0SMLJ130CA-TP
5.0SMLJ130CA-TP
advertisement
Manufacturer No:
5.0SMLJ130CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-5.0SMLJ130CA-TP
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
5.0SMLJ130CA-TP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5.0SMLJ130CA-TP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, PRSM-MIN
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    144V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    24A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    209V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    130V
  • Breakdown Voltage
    151.5V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • Reverse Current-Max
    5μA
  • Clamping Voltage-Max
    209V