  • 50000-1111E
50000-1111E
advertisement
Manufacturer No:
50000-1111E
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-50000-1111E
Package:
Datasheet:
50000-1111E
Description:
HPC™ Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold Black 30.0μin 0.76μm 111 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Bulk Through Hole, Right Angle
Step5Bar-code shipping tag
50000-1111E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold, Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HPC™
  • Feature
    Mating Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    111
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    3
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    18.3mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Columns
    37
  • Length
    113.08mm