  • 500R07S0R5BV4T
500R07S0R5BV4T
advertisement
Manufacturer No:
500R07S0R5BV4T
Manufacturer:
Johanson Technology Inc.
HK JDW NO:
406-500R07S0R5BV4T
Datasheet:
500R07S0R5BV4T
Description:
S 0.5pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 3230
Step5Bar-code shipping tag
500R07S0R5BV4T
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.5pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height
    640μm
  • Length
    1.02mm
  • Width
    508μm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.61mm