  • 50122-1232JLF
50122-1232JLF
advertisement
Manufacturer No:
50122-1232JLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-50122-1232JLF
Package:
Datasheet:
50122-1232JLF
Description:
HPC™ Series Header, Male Pins Solder Gold Black 30.0μin 0.76μm 232 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Tube Board Edge, Through Hole, Right Angle
Step5Bar-code shipping tag
50122-1232JLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Edge, Through Hole
  • Mounting Type
    Board Edge, Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HPC™
  • Feature
    Mating Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    232
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    4
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    22.03mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Contact Finish
    Gold
  • Connector Style
    High Density (HDC, HDI, HPC)
  • Number of Columns
    58
  • Length
    166.42mm