  • 501R18N101JF4T
501R18N101JF4T
advertisement
Manufacturer No:
501R18N101JF4T
HK JDW NO:
407-501R18N101JF4T
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
501R18N101JF4T
Description:
PolyTerm® 100pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.125Lx0.062W 3.17mmx1.57mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
501R18N101JF4T
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.125Lx0.062W 3.17mmx1.57mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Soft Termination, High Voltage
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Thickness (Max)
    0.070 1.78mm
  • Thickness
    1.778mm