  • 501R18W102KF4T
501R18W102KF4T
advertisement
Manufacturer No:
501R18W102KF4T
HK JDW NO:
407-501R18W102KF4T
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
501R18W102KF4T
Description:
PolyTerm® 1000pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.125Lx0.062W 3.17mmx1.57mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
501R18W102KF4T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PolyTerm®
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.125Lx0.062W 3.17mmx1.57mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Thickness (Max)
    0.070 1.78mm