  • 501S42E390KV4E
501S42E390KV4E
advertisement
Manufacturer No:
501S42E390KV4E
HK JDW NO:
406-501S42E390KV4E
Datasheet:
501S42E390KV4E
Description:
E 39pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, High Voltage Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
501S42E390KV4E
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±10%
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    39pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Height
    2.59mm
  • Length
    2.794mm
  • Width
    2.79mm
  • Thickness (Max)
    0.102 2.59mm
  • Thickness
    2.5908mm