  • 501S42E510JV4E
501S42E510JV4E
advertisement
Manufacturer No:
501S42E510JV4E
HK JDW NO:
406-501S42E510JV4E
Datasheet:
501S42E510JV4E
Description:
E 51pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, High Voltage Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
501S42E510JV4E
    1111 (2828 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    51pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.59mm
  • Thickness (Max)
    0.102 2.59mm
  • Thickness
    2.5908mm