  • 50642-1180E
50642-1180E
advertisement
Manufacturer No:
50642-1180E
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-50642-1180E
Description:
HPC™ Series Receptacle, Female Sockets Press-Fit Gold Black 30.0μin 0.76μm 180 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Tube Through Hole, Right Angle
Step5Bar-code shipping tag
50642-1180E
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold, Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HPC™
  • Feature
    Mating Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    180
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    4
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    21.9mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Black
  • Connector Style
    High Density (HDC, HDI, HPC)
  • Number of Columns
    45
  • Length
    133.4mm