  • 506DCR2R3SKV
506DCR2R3SKV
advertisement
Manufacturer No:
506DCR2R3SKV
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-506DCR2R3SKV
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
506DCR2R3SKV
Description:
CAP 50F -20%, +50% 2.3V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
506DCR2R3SKV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    DCR
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    -20% +50%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    2.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    50F
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm