  • 508AS500KDG2
508AS500KDG2
advertisement
Manufacturer No:
508AS500KDG2
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-508AS500KDG2
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
508AS500KDG2
Description:
48W 8900J 50 OHM 10% SLAB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
508AS500KDG2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Flat Oval
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Operating Temperature
    -55°C~230°C
  • Series
    500
  • Size / Dimension
    8.000Lx0.252W 203.20mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    0/ -800ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Composition
    Ceramic
  • Power (Watts)
    48W
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Height Seated (Max)
    1.500 38.10mm