  • 50M030050P025
50M030050P025
advertisement
Manufacturer No:
50M030050P025
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-50M030050P025
Package:
Datasheet:
Description:
PAN PHILLIPS SCREW, NATURAL, NYL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
50M030050P025
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Material
    Nylon
  • Series
    MicroPlastics, M
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Machine Screw
  • Thread Size
    M3x0.5
  • Head Diameter
    0.213 (5.40mm)
  • Drive Type
    Phillips
  • Screw Head Type
    Pan Head
  • Length - Overall
    1.075 27.30mm
  • Length - Below Head
    0.984 25.00mm
  • Head Height
    0.091 2.30mm