  • 50MXG10000MEFCSN30X40
50MXG10000MEFCSN30X40
advertisement
Manufacturer No:
50MXG10000MEFCSN30X40
HK JDW NO:
683-50MXG10000MEFCSN30X40
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXG 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.05A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 10
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
50MXG10000MEFCSN30X40
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    10000μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.12133mA
  • Ripple Current
    4.05A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.35
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.05A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.075A @ 10kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm