  • 50NHG000B
50NHG000B
advertisement
Manufacturer No:
50NHG000B
HK JDW NO:
256-50NHG000B
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
Description:
BUSSMANN BY EATON 50NHG000B Industrial / Power Fuse, Class gG / gL, NH DIN Series, 50 A, 500 VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
50NHG000B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 50NHG000B.
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Rectangular, Blade
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    2.126Lx0.827W x 1.693 H 54.00mmx21.00mmx43.00mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    50A
  • Voltage - Rated AC
    500V