  • 50PK330MEFC10X16
50PK330MEFC10X16
advertisement
Manufacturer No:
50PK330MEFC10X16
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50PK330MEFC10X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PK 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 590mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 11774
Step5Bar-code shipping tag
50PK330MEFC10X16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PK
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    590mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    590mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    708mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm