  • 50PX3300MEFCCC18X35.5
50PX3300MEFCCC18X35.5
advertisement
Manufacturer No:
50PX3300MEFCCC18X35.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50PX3300MEFCCC18X35.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.78A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50PX3300MEFCCC18X35.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PX
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    3300μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.78A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.78A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.047A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm
  • Length
    35.5mm