  • 50RX301M8X11.5
50RX301M8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
50RX301M8X11.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50RX301M8X11.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
50RX301M8X11.5
Description:
RX30 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 35mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~130°C Polar 3.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50RX301M8X11.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RX30
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 130°C
  • Ripple Current
    35mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current (AC)
    35mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm