  • 50RX3047M8X11.5
50RX3047M8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
50RX3047M8X11.5
HK JDW NO:
683-50RX3047M8X11.5
Datasheet:
50RX3047M8X11.5
Description:
RUBYCON 50RX3047M8X11.5Electrolytic Capacitor, Miniature, RX30 Series, 47 F,20%, 50 V, 8 mm, Radial Leaded
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
50RX3047M8X11.5
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Series
    RX30
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 130°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    42mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    280mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    210mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    300mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    300mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm