  • 50ST224MA13216
50ST224MA13216
advertisement
Manufacturer No:
50ST224MA13216
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50ST224MA13216
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
50ST224MA13216
Description:
PMLCAP®, ST 0.22μF Film Capacitor ±20% 1206 (3216 Metric) Solder Pads 50V-DC Acrylic, Metallized Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
50ST224MA13216
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Dielectric Material
    Acrylic, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
  • Series
    PMLCAP®, ST
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    Solder Pads
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm