  • 50SVF10M
50SVF10M
advertisement
Manufacturer No:
50SVF10M
HK JDW NO:
590-50SVF10M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
50SVF10M
Purchasing and Inquiry
50SVF10M Overview
In order to power systems, 790mA @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.ESR (Equivalent Series Resistance) of 40mOhm is observed in this electrical device.For 39.5mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.Ideally, the operating temperature should be -55°C~125°C.
50SVF10M Features
790mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
50SVF10M Applications
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
50SVF10M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 50SVF10M.
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OS-CON™, SVF
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    39.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    790mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm