  • 50SVPK120M
50SVPK120M
advertisement
Manufacturer No:
50SVPK120M
HK JDW NO:
590-50SVPK120M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
50SVPK120M
Purchasing and Inquiry
50SVPK120M Overview
In order to power systems, 1.35A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.ESR (Equivalent Series Resistance) of 20mOhm is observed in this electrical device.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.Ideally, the operating temperature should be -55°C~125°C.
50SVPK120M Features
1.35A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
50SVPK120M Applications
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
50SVPK120M
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    OS-CON™, SVPK
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    67.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.35A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm