  • 50TWL2.2MEFC4X7
50TWL2.2MEFC4X7
advertisement
Manufacturer No:
50TWL2.2MEFC4X7
HK JDW NO:
683-50TWL2.2MEFC4X7
Package:
Radial, Can
Datasheet:
50TWL2.2MEFC4X7
Description:
TWL 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 16mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50TWL2.2MEFC4X7
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TWL
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    1.4986mm
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    16mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    24mA @ 10kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm