  • 50USC5600MEFC30X25
50USC5600MEFC30X25
advertisement
Manufacturer No:
50USC5600MEFC30X25
HK JDW NO:
683-50USC5600MEFC30X25
Description:
USC 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
50USC5600MEFC30X25
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    USC
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    5600μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.43A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.9445A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm