  • 50USG5600MEFCSN22X40
50USG5600MEFCSN22X40
advertisement
Manufacturer No:
50USG5600MEFCSN22X40
HK JDW NO:
683-50USG5600MEFCSN22X40
Description:
USG 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
50USG5600MEFCSN22X40
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    USG
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    5600μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.43A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.945A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm