  • 50ZL120MEFC8X16
50ZL120MEFC8X16
advertisement
Manufacturer No:
50ZL120MEFC8X16
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50ZL120MEFC8X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ZL 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 950mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50ZL120MEFC8X16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZL
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    950mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    61mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    475mA @ 120Hz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm