  • 511D476M035BB4DE3
511D476M035BB4DE3
advertisement
Manufacturer No:
511D476M035BB4DE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-511D476M035BB4DE3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
511D476M035BB4DE3
Description:
511D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
511D476M035BB4DE3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    511D
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm