  • 516D225M250MM6AE3
516D225M250MM6AE3
advertisement
Manufacturer No:
516D225M250MM6AE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-516D225M250MM6AE3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
516D225M250MM6AE3
Description:
516D 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 27mA 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
516D225M250MM6AE3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.095mA
  • Ripple Current
    27mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    27mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    43.2mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Length
    16mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    516D
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±20%