  • 516D476M035LM6AE3
516D476M035LM6AE3
advertisement
Manufacturer No:
516D476M035LM6AE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-516D476M035LM6AE3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
516D476M035LM6AE3
Description:
516D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 120mA 0.248Diax0.630L 6.30mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
516D476M035LM6AE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    1.069996g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    516D
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.248Diax0.630L 6.30mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.04935mA
  • Ripple Current
    120mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    120mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    240mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    12mm
  • Length
    16mm