  • 517D105M160AA6AE3
517D105M160AA6AE3
advertisement
Manufacturer No:
517D105M160AA6AE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-517D105M160AA6AE3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
517D105M160AA6AE3
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1uF 160volts 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
517D105M160AA6AE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    630.011452mg
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    517D
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.056mA
  • Ripple Current
    17mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    27.2mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    11mm