  • 520C502T450DP2B
520C502T450DP2B
advertisement
Manufacturer No:
520C502T450DP2B
HK JDW NO:
192-520C502T450DP2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
520C502T450DP2B
Description:
520C 5000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
520C502T450DP2B
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    520C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    5000μF
  • Terminal Pitch
    31.75mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.5mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    19.5A @ 120Hz
  • Diameter
    76.81mm
  • Height Seated (Max)
    5.937 150.80mm
  • Length
    149.992mm