  • 5291A-36-0
5291A-36-0
advertisement
Manufacturer No:
5291A-36-0
Manufacturer:
Pomona Electronics
HK JDW NO:
632-5291A-36-0
Package:
Datasheet:
5291A-36-0
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5291A-36-0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Material - Insulation
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Published
    2003
  • Series
    5291A
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Patch Cord
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Current Rating (Amps)
    7A
  • Current Rating
    7A
  • Lead Length
    914.4mm
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • Configuration
    Banana to Banana
  • Cable Length
    36.0 914.40mm
  • Wire/Cable Gauge
    12 AWG
  • 1st Connector
    Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable
  • 2nd Connector
  • Connector Type B
    Plug
  • Contents
    1 Lead, Black
  • Stacking Method
    Non Stackable
  • Length
    914.4mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    CAT III 1000V, IEC 1010