  • 534B1201JC
534B1201JC
advertisement
Manufacturer No:
534B1201JC
Manufacturer:
Vishay Spectrol
HK JDW NO:
876-534B1201JC
Package:
Datasheet:
534B1201JC
Description:
POT 200 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
534B1201JC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    534
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    20ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Packing Method
    Box
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Bushing Mount
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Working Voltage
    20V
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.2497 (6.34mm)
  • Rotation
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.750 H 22.22mmx19.05mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.812 20.63mm