  • 53D102G050GE6E3
53D102G050GE6E3
advertisement
Manufacturer No:
53D102G050GE6E3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-53D102G050GE6E3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
53D102G050GE6E3
Description:
53D 1000μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 950mA 0.760Diax1.142L 19.30mmx29.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
53D102G050GE6E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    53D
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.760Diax1.142L 19.30mmx29.00mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    231mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.34165mA
  • Ripple Current
    950mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    950mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.093A @ 1kHz
  • Diameter
    19.3mm
  • Height
    29mm