  • 53D371F250JP6E3
53D371F250JP6E3
advertisement
Manufacturer No:
53D371F250JP6E3
HK JDW NO:
874-53D371F250JP6E3
Datasheet:
53D371F250JP6E3
Description:
53D 370μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 1.012Diax2.642L 25.70mmx67.10mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
53D371F250JP6E3
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.012Diax2.642L 25.70mmx67.10mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    Axial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    370μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
    1000 hours
  • Length
    67.1068mm