  • 54020-32030LF
54020-32030LF
advertisement
Manufacturer No:
54020-32030LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-54020-32030LF
Package:
PLCC
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 14110
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
54020-32030LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    PLCC
  • Insulation Material
    Polyphenylene
  • Housing Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    32 (2 x 7, 2 x 9)
  • Contact Material - Mating
    Copper Alloy
  • Contact Material - Post
    Copper Alloy
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Feature
    Closed Frame
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Socket
  • Type
  • Number of Positions
    32
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    20.2mm
  • Current Rating
    1A
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Number of Contacts
    32
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Lead Length
    3.2004mm
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    2.54 mm
  • Termination Post Length
    0.126 3.20mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm
  • Length
    17.8mm