  • 550162T350BC2B
550162T350BC2B
advertisement
Manufacturer No:
550162T350BC2B
HK JDW NO:
192-550162T350BC2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
550162T350BC2B
Description:
550 1600μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.024Dia 51.41mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
550162T350BC2B
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    550
  • Size / Dimension
    2.024Dia 51.41mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    1600μF
  • Terminal Pitch
    22.23mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    71.2mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.875 22.23mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.24499mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9A @ 120Hz
  • Diameter
    50.8mm
  • Height Seated (Max)
    1.217 30.91mm
  • Length
    29.34mm