  • 55508-016TRLF
55508-016TRLF
advertisement
Manufacturer No:
55508-016TRLF
HK JDW NO:
44-55508-016TRLF
Package:
Datasheet:
55508-016TRLF
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Plastic 16 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
55508-016TRLF
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Minitek® 2.00mm
  • Published
    2013
  • Feature
    Pick and Place
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Positions
    16
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Pitch
    2mm
  • Depth
    4mm
  • Insulation Height
    0.091 2.30mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Number of Contacts
    16
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Housing Color
  • Max Voltage Rating (AC)
    200V
  • Max Voltage Rating (DC)
    200V
  • Length
    16.08mm
  • Width
    4mm