  • 55A0111-12-6
55A0111-12-6
advertisement
Manufacturer No:
55A0111-12-6
HK JDW NO:
798-55A0111-12-6
Package:
Datasheet:
55A0111-12-6
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG 600V BLUE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55A0111-12-6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Cable
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2005
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    12 AWG
  • Jacket Color
    Blue
  • Conductor Strand
    37/28
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.103 (2.62mm)
  • Insulation Diameter
    2.6162 mm