  • 55A0131-16-9/93/96CS2275
55A0131-16-9/93/96CS2275
advertisement
Manufacturer No:
55A0131-16-9/93/96CS2275
HK JDW NO:
798-55A0131-16-9/93/96CS2275
Step5Bar-code shipping tag
55A0131-16-9/93/96CS2275
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2016
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    302°C
  • Min Operating Temperature
    -85°C
  • Color
    White
  • Number of Conductors
    3 (1 Triad Twisted)
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.147 (3.73mm)
  • Conductor Insulation
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Outside Diameter
    3.7338 mm
  • Wire/Cable Color
    White
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.3208 mm
  • Strand Size
    29 AWG