  • 55A1144-24-MST4-9CS2275
55A1144-24-MST4-9CS2275
advertisement
Manufacturer No:
55A1144-24-MST4-9CS2275
HK JDW NO:
798-55A1144-24-MST4-9CS2275
Package:
Description:
CABLE 24AWG TWISTED SHIELDED
Step5Bar-code shipping tag
55A1144-24-MST4-9CS2275
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Conductors
    4
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Jacket Color
    White
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.123 (3.12mm)
  • Wire/Cable Diameter
    939 μm
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Outside Diameter
    3.12 mm
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    610 μm
  • Strand Size
    36 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0080 0.203mm