  • 55A1822-16-6/9-9CS2275
55A1822-16-6/9-9CS2275
advertisement
Manufacturer No:
55A1822-16-6/9-9CS2275
HK JDW NO:
798-55A1822-16-6/9-9CS2275
Step5Bar-code shipping tag
55A1822-16-6/9-9CS2275
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Published
    2005
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
    1 (Unlimited)
  • Color
    White, Blue
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Conductors
    2 (1 Pair Twisted)
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.189 (4.80mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.9558 mm
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Outside Diameter
    4.8 mm
  • Wire/Cable Color
    Blue
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.3462 mm
  • Strand Size
    29 AWG