  • 55A1831-20-MST3-9CS2275
55A1831-20-MST3-9CS2275
advertisement
Manufacturer No:
55A1831-20-MST3-9CS2275
HK JDW NO:
798-55A1831-20-MST3-9CS2275
Package:
Description:
Hook-up Wire 20AWG 3C SHL JCKT GP 600V PRICE PER FT
Step5Bar-code shipping tag
55A1831-20-MST3-9CS2275
    Select All
  • Strand Size
    32 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0080 0.203mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Not Applicable
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2005
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Conductors
    3
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Wire/Cable Gauge
    20 AWG
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.160 (4.06mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.47 mm
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Outside Diameter
    4.01 mm