  • 55FA0511-18-7L-CS2170
55FA0511-18-7L-CS2170
advertisement
Manufacturer No:
55FA0511-18-7L-CS2170
HK JDW NO:
790-55FA0511-18-7L-CS2170
Step5Bar-code shipping tag
55FA0511-18-7L-CS2170
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2008
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • Voltage
    600V
  • Jacket Color
    Violet
  • Conductor Strand
    19/30
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.070 (1.78mm)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.004 0.09mm